Lateks allerjisi nedir ?

Doğal kauçuk lateks, kauçuk ağaçlarında bulunan sütlü bir sıvıdır. Sıvıda bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilecek bir protein  vardır. Bu doğal kauçuk lateks kullanılarak  eldivenler, kondomlar, balonlar, lastik bantlar, silgi bezleri ve oyuncaklar yapılır.

 

Lateks ürünlerine tepkiler, kişinin cildi, mukoza zarları burun delikleri, ağız veya rektum gibi veya kan dolaşımı cerrahi sırasında ile temas ettiğinde ortaya çıkar. Örneğin, bazı insanlar lastik bir balonu havaya uçururken ya da lateks eldivenlerin içinden toz solunduğunda tepki verebilir.

Lateks alerjisi, cilt tahrişinden anafilaksiye kadar değişen, hayati tehlike oluşturan bir durum olan alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Doktorunuz bir lateks alerjiniz olup olmadığını veya lateks alerjisi geliştirme riski taşıdığınızı belirleyebilir.Lateks alerjisinde, bağışıklık sistemi lateksi zararlı bir madde olarak tanımlar ve alerjiyle savaşmak için belirli antikorları tetikler. Lateks’e bir sonraki maruz kaldığınızda, antikorlar bağışıklık sisteminizde histamin ve diğer kimyasalları kan dolaşımınıza salınması sinyali vererek çeşitli belirtiler ve semptomlar üretir. Lateksin ne kadar fazla maruz kalırsanız, bağışıklık sisteminiz o kadar güçlü bir şekilde tepki gösterebilir

Lateks alerjisini anlama ve ortak lateks kaynakları bilmek alerjik reaksiyonları önlemenize yardımcı olabilir.

Lateks allerjisinin belirtileri nelerdir?

Lateks alerjisinin belirtileri şunları içerir:

Kaşınan ve sulanan gözler
Gürültülü solunum
Kurdeşen  ve aşırı kaşınan cilt
Bazı durumlarda şiddetli reaksiyonlar (anafilaktik şok) ortaya çıkabilir ve aşağıdakilere yol açabilir
Solunum zorluğu
Göğüste sıkışma
Boğaz veya dil şişmesi
Şiddetli reaksiyonlar acil müdahale gerektirir.

Lateks alerjisi olan insanlar için hangi gıdalar potansiyel problemlerdir?

Lateks alerjiniz varsa, gıda alerjiniz olabilir . Elma, avokado, muz, havuç, kereviz, kestane, kivi, kavun, papaya, çiğ patates ve domates bu soruna neden olan gıdalar arasında dır.

Lateks alerjisi nasıl teşhis edilir?
Alerji kan testi ile lateks allerjisi teşhis edilir .

Lateks allerjisi nasıl tedavi edilir?
Lateks allerjisi için en iyi tedavi  lateks içerikli ürünlerden kaçınmaktır.

Lateks alerjisi nasıl engellenebilir?

Lateks alerjiniz varsa, lateks içeren tüm ürünler ve aygıtlarla doğrudan temastan kaçınmalısınız. Ayrıca, alerjik reaksiyona neden olan yiyeceklerden kaçının. Aşırı duyarlı insanlarda lateks maruziyetinden hemen sonra anaflaktik reaksiyonlar gelişir, ancak anafilaksi ilk maruziyetinizde nadiren olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.