Pkos nedir tedavisi nasıldır ?

Polikistik  over sendromu (PCOS), yumurtalıklarda çoklu kist gelişimi ile karakterize bir durumdur.Bir dizi hormonal ve metabolik etkiye sahiptir ve infertilitenin ortak bir nedenidir. PCOS’un menopoz öncesi tüm kadınların% 10 una kadar etkilediği düşünülmektedir. Belirtiler çocukluktaki veya ergenlik çağlarında ortaya çıkmaya başlayabilir ve bir kadının hayatının tamamında devam edebilir. PCOS iyileştirilemese de genellikle etkin şekilde tedavi edilebilir. Tedavi edilmediğinde yüksek kolesterol düzeyleri , tip 2 diyabet , kardiyovasküler hastalık ve endometriyal kanser riski artar .

 

 

 

 

PCOS menstrüel siklüs değişikliklerine, yüz ve vücut kıllarının artması, sivilce, yumurtalıklarda kist ve infertilite gibi cilt değişikliklerine neden olabilir. Genellikle, PCOS lu kadınların metabolizmaları ile de sorunları vardır.Bu folliküler kistler normal yumurtalık kistlerinden farklıdır ,  boyutlarında veya sıvı ile dolmazlar ve aslında aynı anda her iki çeşidi de elde edebilirsiniz. PCOS ile yumurta gerektiği gibi gelişmeyebilir veya ovulasyon sırasında salınamayabilir .PCOS, kaçırılmış ya da düzensiz menstrüel dönemlere neden olabilir.

PCOS’un belirtileri nelerdir?

Kadınlardan kadına doğa ve şiddet bakımından farklılık gösteren PCOS semptomları vardır. Bunlar arasında şunlar bulunur:

Düzensiz dönemler
Tüylenme  (hirsutizm) yüz ve vücutta
Kilo almak
Akne ve yağlı cilt
kısırlık
Saç kaybı.

Nedenler

Sağlıklı bir yumurtalıktaki her ay olgunlaşmamış bir yumurta gelişmeye başlar ve olgunlaştığında yumurtalıktan çıkar. Hormonlar, hipofiz bezi, lüteinizan hormon (LH) ve follikül stimüle edici hormon (FSH) tarafından salınır ve bu süreç yumurtlama olarak yardımcı olur.PCOS da LH ve FSH dengesizliği ovulasyon sürecini bozar. Sonuç olarak, bir yumurta gelişmeye başlar ancak tamamen olgunlaşmaz ve bu nedenle salınmaz. Bunun yerine, olgunlaşmamış yumurtanın bulunduğu folikül, sıvı dolu bir kist haline gelir. Her bir kist çapı genellikle iki ila altı milimetredir ve zamanla birden fazla kist yumurtalık örtüsü oluşturabilir. Sonuç olarak, polikistik yumurtalıklar büyüyebilir.

Tanı ve tedavi 

PCOSu kesin olarak teşhis etmek için bir test yok. Teşhis, tam bir tıbbi öykü alma ve semptomların değerlendirilmesini içerir. Koşulu teşhis etmeye yardımcı olmak için kullanılan testler şunları içerir:

Yumurtalıkların büyümüş olup olmadığını belirlemek için yapılan pelvik muayene
Hormon, glikoz ve kolesterol düzeylerini değerlendirmek için kan testleri
Yumurtalıkların ultrasonografisi.

PCOS iyileştirilemediğinden, tedavi semptomları yönetmeye odaklanır. İlaçlar, PCOS tedavisinde bir dayanak noktasıdır. Verilen tedavi semptomların doğasına ve ciddiyetine bağlı olacaktır. Tip 2 diyabet tedavisinde kullanılan oral bir ilaç olan metformin reçete edilebilir. Bazı durumlarda, PCOS un etkisini azaltmaya yardımcı olması için kilo kaybı programı önerilebilir.Kaçırılmış veya düzensiz dönemlerden muzdarip olanlar için, genellikle bir döngünün düzenlenmesine yardımcı olabilecek kontraseptif haplarda kullanılması önerilir.

Yukarıda listelenen en yaygın semptomlara ek olarak, PCOS dan musdarip olan kadınlar, tip 2 diyabet, yüksek kolesterol, kalp hastalığı, depresyon ve uyku apnesi gibi hayatın ilerleyen dönemlerinde daha ciddi bazı sağlık sorunlarına duyarlı olabilirler.

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.