Polikistik over sendromu nedir nasıl tedavi edilir ?

Günümüzde kadınların karşılaştığı 1 numaralı sağlık sorunu PCOS ( Polikistik Over Sendromu ). Polikistik over sendromu veya PKOS hormonal bir durumdur. Bu durum kadınlarda, çocuk sahibi olma yeteneğini etkileyebilir .

 

PKOS lu kadınlar tipik olarak yumurtlama olmaması nedeniyle düzensiz veya cevapsız dönemlere sahiptir. Bazı kadınlar yumurtalıklarında kist gelişmesine rağmen, pek çok kadın yoktur.Diğer belirtiler şunlardır:

Kilo almak
Yorgunluk
İstenmeyen kıllanma
İnfertilite
Akne
Saç dökülmesi
Ruh halinde değişmeler
Baş ağrısı
Uyku sorunları
Pelvik ağrı

PCOS ile üreme hormonlarınız dengede değildir. Adet dönemleriniz gecikebilir, uzun süre adet olmayabilirsiniz. Aşırı tüylenme,saç dökülmesi,kilo alımı, cilt problemleri Pcosun belirtilerindendir. Pcos un nedeni bilinmiyor, ancak annenizin yada kız kardeşinizin pcos olması halinde sizde risk altındasınız.Durumun birçok belirtisi vardır ve bunların hepsine sahip olmayabilirsiniz. Düzensiz dönemlere sahip olabilirsiniz . Bir kaç ay adet olmayabilirsiniz. Pcos lu kadınlarda gebe kalmada sıkıntı yaşayabiliyorlar. PCOS , infertilite nin önde gelen nedenlerinden biridir .

 

PKOS, ovulatuvar infertilitenin ana nedenidir . PCOS lu kadınların yarısından fazlası obezdir . Akne , ergenlik döneminde PCOS un en erken belirtilerinden biri olabilir. PCOS lu kadınlar, yüzlerine, sırtlarına ya da göğsünde sivilcelenme yaşayabilir.Hirsutizm, testosteron gibi yüksek androjen düzeylerinin bir sonucudur. PCOS lu kadınlarda bu durum sıklıkla görülmektedir.Androjenlerin yüksek seviyeleri de kadınlarda saç dökülmesine neden olabilir.Duygudurum bozuklukları korku, depresyon ve bipolar depresyon gibi PCOS olan kadınlarda daha yüksektir.

PKOS deneyimi olan bir çok farklı belirti ve semptom var ve bunların çoğu diğer tıbbi durumlarla örtüşüyor. Yukarıda listelenen semptomlardan herhangi birini veya bazılarını yaşıyorsanız, bir kadın doğum uzmanına görünün.En kısa zamanda PCOS tanısı almak önemlidir. PCOS un erken tespiti ve tedavisi , kısa ve uzun vadeli sağlığınızı korumada büyük bir fark yaratabilir. Doğru teşhis ve tedavi ile PCOS u yönetmek kolay olacaktır.

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.