Spiral varken hamile kalınırmı ? Hamilelik belirtileri

Spiral varken hamile kalmak mümkünmü ?  Her çif planlı bir gebelik için doğum kontrol yöntemlerini tercih ediyor. Kişilerin mali durumu manevi koşulları gebelik planını bir döneme kadar ertelemelerine neden olabilir. Günümüz de bir çok doğum kontrol yöntemi uygulamaları vardır . Her bir uygulama kişilerin tercihlerine ve uygulamanın doğru yapılmasına bağlı olarak etkilidir. Doğum kontrol yöntemlerinin hepsi % 100 gebeliği önlemiyor. Bazı koşullar gebeliğe neden olabilir.

Günümüzde en çok tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden biri spiraldir. Spiral rahim içine konan T şeklinde bir araçtır. Doğru konumandırıldığı zaman yani iyi yerleştirildiği zaman istenmeyen gebelikten koruyabilir. Spiral kadını yada erkeği ilişki sırasında rahatsız etmez. Hormonlu ve hormonsuz spiraller mevcuttur. Hangisinin size uygun olacağını hekiminiz beliryecektir.

 

Spiral takıldıktan sonra lekelenme kanama normalmi?

Spiral takıldıktan sonra kasık ağrıları, küçük çaplı lekelenmeler yada kanama olabilir. İlk aylarda bu durum normaldir.Spiral taktıran bazı kadınlarda aşırı sancı yada adet kanaması da olabilmektedir. Bu durumda yapmanız gereken bir hekime görünmek olmalıdır.

Spiralle hamile kalmak mümkünmü ?

Sayfamıza sıklıkla bu ay adet olmadım spiral takılı yinede hamile kalma ihtimali varmıdır ? Spiralle hamile kalmak mümkündür. Şayet yerinden oynadıysa kaydıysa gebelik söz konusu olabilir. Spiral takılıyken gebe kalanlarda ilk belirti geneldeadet gecikmesidir ardından lekelenme olmaktadır. Bu lekelenme kahverengi çamurumsu olabilir.

Spiralle neden hamile kalınır ?

Spiralle gebe kalmanın nedeni spiralin yerinden oynamasıdır. Doğum sonrası rahim genişlemiş olabilir, yada spiral tam olarak doğru yerleştirilmemiş olabilir. Spiralli kadınlar spiralin kaydığını hissetmeyebilir. Fakat cinsi münasebet esnasında erkek bunu hissedebilir. Spiralin kayıp kaymadığı ultrason ve vajinal muayene ile anlaşılabilir.

Spiraliniz olduğu halde gebelik şüpheniz varsa hemen gebelik testi yapın. Durumunuzdan tamamiyle emin olmak için hekim muayenesi daha faydalı olacaktır. Sevgili okurlarımız spiral varken hamile kalınırmı adlı makalemizi incelediniz. Makalemiz sizi tatmin etmediyse kafanıza takılan ayrıntılar varsa bizlere bu başlık altın dan sorularınızı yöneltebilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede dönüş sağlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.