gebe

Gebelik haftasına göre beta HCG değerleri

Konu, 'Beta Hcg Testi Sonuçları Değerlendirmeler' kısmında Beyza tarafından paylaşıldı.

1. Beyza

Beyza Kader süsü verilmiş seçimler.. Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajları:
    635
    Ödül Puanları:
    113
    bu konu;gebelik haftasına göre hcg değerleri,hcg değerine göre ne kadarlık gebeyim hakkında bilgiler vermektedir
    k.jpg

Son günlerde hamilemiyim.org'a gebelik şüphesiyle kanda Beta HCG testi yaptıran,ve gebe olup olmadığını merak eden ve tahlil sonucunun yorumlanmasını isteyen kullanıcılarımızın başvuruları arttı. Bu konuda herkesin anlayacağı dilde Beta HCG testi yorumlanmasına dair bir kılavuz hazırladık.
    Dilerseniz konunun altına Beta HCG testi ile sorunuzu da yazabilirsiniz. Aşağıda Beta HCG Testi ile ilgili merak ettikleriniz,hangi durumlarda yükselebileceği,gebeliğin haftası ve yumurtlamayı takip eden ilk 20 gün içinde gebelik oluşması durumundaki değerleri bulabilirsiniz.
    Beta HCG testi gebelik tayininde kullanılan, güvenilir ve hızlı sonuç veren bir hormon testidir. Gebeliğin olduğu durumlarda, döllenme sonrası 8. günden sonra Beta HCG hormonu kanda hızla yükselmeye başlar. Gebelik oluştuğunda yükselmeye başlayan Beta HCG seviyeleri ikiye katlanmaktadır. Ancak gebeliğin ilerlemesiyle birlikte Beta HCG hormonu düzeyindeki bu hızlı yükseliş,hız kesmekte ve yavaşlamaktadır.

Normal gebeliklerde Beta HCG hormonu kabaca gebelik haftası hakkında fikir vermektedir.Aşağıda son adet tarihinden sonra gebeliğin haftasına göre Beta HCG değerleri hakkında bilgiler verilmiştir. Asla göz ardı edilmemesi gereken bir nokta vardır ki gebeliğin kesin haftasını söylemek için, jinekolojik ultrason ehil ellerce yapıldığında çok daha güvenilirdir.
    Beta HCG testi değerleri gebelik durumunda bebeğin sağlığını değerlendirmek için de bir kriter değildir.Gebelikte bebeğin kaybedildiği yani bebeğin ölü olduğu durumlarda da annenin plasentasından düşük miktarda da olsa HCG hormonu salgılanmaya devam edebilmektedir.
    Bu konuda da ultrason kesin tanı koydurucudur. Gebelik şüphesi olan bir anne adayında 10 mIU/ml (miliinternasyonel unite/ml) ve üstü Beta HCG saptandığında gebelik ihtimalinden söz edebiliriz.
    Gebe olmayan bayanlarda da 10 mIU/ml ye kadar Beta HCG hormonu bulunabilmektedir.Bunun nedeni ise hipofiz bezinde LH üreten hücrelerce, Beta HCG hormonu salınabilmesidir.Bu nedenle gebe olmayan bir kadının kanında da 5-10 IU/mL düzeyine kadar Beta hCG bulunabilmektedir.Bu tür bir Beta HCG sonucu ile karşilaşıldığıında gebelik şüphesine kuşku ile yaklaşılmalıdır.
    Beta HCG Testi Normalin Üstü Olan Değerler ve Muhtemel Gebelik Haftalıkları(Bu değerler bu konuda fikir vermektedir,en doğru gebelik haftası jinekolojik ultrasonla saptanmaktadır)

Son Adet Tarihi(SAT) esas alınarak gebelik haftaları ve Beta HCG değerleri:

Gebelik Haftası Beta HCG Değeri

3 hafta 10 - 50
    4 hafta 5 - 425
    5 hafta 20 - 7300
    6 hafta 1,080 - 56,000
    7 -12 hafta 7,650 - 290,000
    13-16 hf 13,300 - 250,000
    17-24 hf 4,000 - 165,000

Beta HCG sonucu değerlendirmesinde bir diğer kriter ise yumurtlamadan sonra geçen süre gün, en düşük,en yüksek ve ortalama Beta HCG değerleridir.
    Gebeliğin ilk tanısında yumurtlamadan sonraki ilk 20 gün içinde,gebelik nedeniyle çıkan Beta HCG Değerleri:

En Düşük Beta HCG, En Yüksek Beta HCG, Ortalama Beta HCG
    12.gün: 17 119 48
    13.gün 17 147 59
    14.gün 33 223 95
    15.gün 17 429 132
    16.gün 70 758 292
    17.gün 111 514 303
    18.gün 135 1690 464
    19.gün 324 4310 1061
    20.gün 185 3279 1287

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Kasım 2016
    hamilemiyimorg bunu beğendi.
  2. filizzz

filizzz New Member

Beğenilen Mesajları:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    beyza hanım merhaba ben 16.03.2013 bhcg testi yaptırdım.değerim 747 18.03.2013 yaptırdım 2522 çıktı.Ancak kese düzensiz dedi.Böyle giderse almamız gerekiyor dedi.23.03.2013 tekrar gel eğer haLen kese düznesiz ise alırız dedi.Değerler iyi ancak kese doktorun istedği şekilde değilmiş.kese düzlerimi?yoksa başka doktora gitsemmi?

bebegimeda, Beyza ve hamilemiyimorg bunu beğendi.
  3. hamilemiyimorg

hamilemiyimorg Administrator Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajları:
    81
    Ödül Puanları:
    28
    Selamlar sevgili iliz, bu doktorunuzun düzensiz dediği olay tam olarak nedir acaba kese olduğundan dahamı küçük ? Yada gelişimi için mi düzensiz dedi yoksa henüz kese mi oluşmamış ?

Beyza bunu beğendi.
  4. rukiye

rukiye New Member

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    mrhba aranıza yenı katıldım 15 subatta adet gordum ama bu ay olmadım ama kac gundur adet olacak gıbı agrım var... goguslerımde asırı hassasıyet var acaba 2 bebıs gelmek uzeremi cok istiyoruzzz :)

5. Beyza

Beğenilen Mesajları:
    635
    Ödül Puanları:
    113
    Merhaba filiz;Gebeliğin ilk üç ayında embriyonun anne karnında ölmesi veya normal durumda olması gereken yuvarlak kesenin sağlıksız bir şekilde yapı değiştirmesine düzensiz kese denir..Fetal yaşam düzenini ancak doktorunuz değerlendirebilir..Değeriniz düşük yapacağınız yönünde ,doktorunuza itibar edin.Geçmiş olsun

6. Beyza

Beğenilen Mesajları:
    635
    Ödül Puanları:
    113
    Merhaba rukiye Sadece belirtiler den yola çıkarak gebelik verdır diyemeyiz..İki güne kadar regl olmaz iseniz kanda gebelik testi yapmanızı öneriyorum

7. seher

seher New Member

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    1
    tüp bebek tedavisi görüyorum bugün transferimin 9.günü b.hcg yaptırdım 1.20 çıktı dr um daha erken ümidini kaybetme dedi sizde yorum yaparmısınız lütfen bu arada 3. gün embriyosu

8. hamilemiyimorg

hamilemiyimorg Administrator Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajları:
    81
    Ödül Puanları:
    28
    Selamlar Seher,

Evet 9. gün test yaptırmışsınız ve umut halen var, normalde 13 gün ve sonrası test yaptırmanız gerekiyor. Hayırlı haberlerinizi bekliyoruz.

Sevgiler.

bebegimeda ve Beyza bunu beğendi.
  9. yaseminduru

yaseminduru Member

Beğenilen Mesajları:
    11
    Ödül Puanları:
    8
    Yaşadığınız Şehir:
    istanbul
    lutfen cvp yzn aşiri agrilarim var tuhaf adet agrisi cekmiyorum normalde.acaba gebelikmi varr

10. Beyza

Beğenilen Mesajları:
    635
    Ödül Puanları:
    113
    Merhaba adetiniz geciktiyse test yapın.Ağrınız dayanlmaz ise doktora görünün her şeyi gebeliğe yormayın sevgiler

11. melek

melek Guest

iyi akşamlar hocam beta hcg 1247.97 çıktı bu değerlere göre kaç haftalık gebeyim acaba testin sonucu çıkana kadar doktor hastaneden çıkmıştı teşekkür ederim

12. Beyza

Beğenilen Mesajları:
    635
    Ödül Puanları:
    113
    Merhaba melek son adet tarihinizi de yazarmısınız?

13. sevim

sevim Guest

Merhaba ben dün doktara gittim hcg degerim 97.42 gebelik var dedi 1 haftalikmis ama pazartesi gel bir dha bakalm degern cok dusuk dedi düşük riskin olablr dedi cevap verrsenz sevnrm

14. Beyza

Beğenilen Mesajları:
    635
    Ödül Puanları:
    113
    Merhaba
    Hayatım değerine bakıp gebeliğin seyri hakkında ben bilgi vermem.Bir dahaki kontrolünü sabırla bekle Gebeliğinizin seyri hakkında doktor takibi + belli aralıklarla yapılan hcg bilgi verebilir

15. sevim

sevim Guest

kızlar Rabbim isteyene nasip etsin öncelikle, ama biraz sabır en azından on gün adet gecikmesi bekleyelim bu hepimiz için en iyisi çünki öncesinde test yapmak yada belirtilere takılmak fazlasıyla hayal kırıklığı yaratıyor bir çok forum okudum psikoloji bozmaya gerek yok bende günümü sabırla bekliyorum adetime 7 gün var bi on günde geçmesini beklicem sonra test yapıcam hayırlısıyla allah herkesin yardımcısı olsun

Beyza bunu beğendi.
  16. Dilekdilek

Dilekdilek Guest

Beyza Hanim merhaba, bu ay adet olacagim gun karin agrim oldu fakat adet olmadim, adetim 3 gun gecikti, idrar testi yaptim, negatif cikti. Bu 3 gun icerisinde, dusecekmisim gibi Bas donmesi, halsizlik, surekli uyumahali, surekli idrara cikma hali, hic olmadigi Kadar Hassas ve sismis gogusler, kulak cinlamasi. 4. Gun Sabah esimle birliktelikten hemen sonra kahverengi leke geldi ve yaklasik 2 Saat sonra siddetli Karin agrisiyla beraber birden kan geldi, sonra basim dondu midem bulandi tam dusecekkten bir yere oturuvermisim. Karin agrim 1 Saat surdu ayni adet agrim gibiydi, fakat daha fazla, rengim soldu ve agri kesici aldim. Bi sure sonra o agriyla uyudum ve kalktigimda kan devam ediyordu adet gibi. Sanirim adet oldum fakat Emin degilim. Hamile olabilirmiyim, degilsem hicbir ayda yasamadigim bu Bas donmeleri neden olabilir? Tesekkurler, iyi gunler.

17. Beyza

Beğenilen Mesajları:
    635
    Ödül Puanları:
    113
    Merhaba dilek içinin rahat etmesi için kanda gebelik testi yap.Belirtiler psikolojik yada başka bir rahatsızlıktan kaynaklanıyor olabilir Sevgiler

18. Dilekdilek

Dilekdilek Guest

Tesekkur ederim, kan testinde ne cikacak bakalim, meraktayim...

Beyza bunu beğendi.
  19. Dilekdilek

Dilekdilek Guest

Beyza Hanim, kan testim negatif cikti. Bu arada adetim (eger adetse) 2 gun surdu bitti. Hic adetlerim sasmazdi, ve bu degisik belirtiler nedir anlayamadim. Hamileyken kan geelebilirmi ve kanda negatif cikabilirmi? Tesekkurler

20. Beyza

Beğenilen Mesajları:
    635
    Ödül Puanları:
    113
    Sevgili dilek jinekoloğa görünün muayenden geçin..Muayene olmadan yoruma dayalı teşhis konmaz

Duygu erim bunu beğendi.
Gebelik haftasına göre beta HCG değerleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Beta Hcg Değerlerine Göre Hamile Miyim ?

Beta Hcg Değerlerine Göre Hamile Miyim ?

merhaba benm acil yardıma ihtiyacm war bugn kan testi yaptrdm sonuçları yazıorm hcg 0.2 ıu/l 0,1-5 olmayan 5-50 -1 haftalk 50-500 -2 haftalık 100-5,000 2-3 haftalık 500-10,000 3-4 haftalık 1,000-50,000 4-5 haftalık 10,000-100,000 5-6 haftalık 15,000-200,000 6-8 haftalık 10,000-100,000 2-3 aylık 10-50 IU/L arasında çıkan sonuçalrn 2 gün sonra tekrar kan verilmesi gerekir... lütfen acill...
  2. Tüp Bebek Beta Hcg Değerleri

Tüp Bebek Beta Hcg Değerleri

Merhabalar acaba tüp bebek yaptıranlar için ayrı bir bhcg değerleri mi var? Eğer var ise lütfen bana tüp bebek beta hcg değerini verir misiniz ?
  3. Beta Hcg Değerleri

Beta Hcg Değerleri

beyza hanım benim adetim üç gün geçti ve sonuç 24,07 çıktı beta hcg ertesi günü tekrar yaptırdım bir gün ara ile 30,92 çıktı sonra iki gün ara ile yaptırdım 60,34 çıktı yavaş mı ilerliyor cevaplarsanız sevinirim
  4. Beta Hcg Değeri Ve Gebelik Kesesi

Beta Hcg Değeri Ve Gebelik Kesesi

Merhaba, Son adet tarihim 16.09.2015 Regl günümü beklemeden kan tahlili yaptırdım. 12.10.2015 P.tesi tarihinde Beta Hcg değerim 162.86 çıktı. Tam bir hafta sonra doktora gittim, 4 hafta 5 günlük olması gerek dedi ancak ultrasonda keseyi göremedik. Tekrar kan tahlili istedi. Beta hcg 3.350.79 çıktı. Dr. "Değerlerin sağlıklı bir gebelik olduğunu gösteriyor ama cuma günü keseyi görmemiz...
  5. Beta Hcg Değerlerim Normal Mi?

Beta Hcg Değerlerim Normal Mi?

Merhaba. Son adet tarihim 19 Eylül. Beta Hcg Değerlerim ise şöyle; 21 Ekim 1132 27 Ekim 4300 3 Kasım 12.200 10 Kasım 67.150 16 Kasım 165.000 23 Kasım 202.000 Son adet tarihime göre beta hcg değerlerimin yükselişi sizce normal mi? Henüz doktor kontrölüne gitmedim. 1 aydır bulantılarım var. Bu hafta sabah bulantılarım geçti. Fakat öğleden sonra başlayıp akşam devam ediyor. Yaklaşık 10 gündür...
  6. Beta Hcg Değerine Göre Kaç Haftalık Hamileyim Beyzacım

Beta Hcg Değerine Göre Kaç Haftalık Hamileyim Beyzacım

beta hcg değerim ocak 21 de 1652 çıktı en son adet günüm aralık 27 sinde bittii . şuan şubatın 13 ü kaç haftalık hamileyim

Sayfayı Paylaş