Beta HCG testi sonucuna göre kaç haftalık hamileyim

BHCG Sonucuna göre kaç haftalık hamileyim ? örneği – Beta hcg testinden hamile olduğumuzu nasıl anlarız ? Kanda gebelik haftası değerleri ?

Öncelikle BETA HCG nedir; öncelikle onu anlamak gerekiyor değerli anne adayları. BETA HCG bir hormondur ve bu hormon gebelik hormonu olarak bilinir. Yani sizlerde gebeliğin olup olmadığını bu hormonun varlığı ile tespit edebilirler. Gebeliğin varlığında bu hormon yükselir . Gebelik dışında bazı tıbbi koşullardan da hcg de artış olabilir.

Hastanede kesinlikle en çok beklenen laboratuvar testi insan koryonik gonadotropin (HCG) seviyesidir. Bir çok kadın pozitif bir beta HCG ye sahip olmanın nihai ödülü olduğunu biliyor olsa da, testin gerçekten size söylediklerini anlamak daha da zor olabilir.. İlk olarak, pozitif (+) beta HCG testi gerçekten ne anlama gelir? Burada bir idrar testi ile kan gebelik testi arasında ayrım yapmak zorundayız. Tek gerçek fark, testin duyarlılığıdır; yani, HCG seviyesinin gerçekten algılanması için ne kadar yüksek olması gerektiği anlamındadır. Evde yapılan gebelik testini adette gecikme olursa yapılması önerilir. Öte yandan bir kan testi, daha net sonuç verir. HCG yi 5 mIU / ml kadar düşük hassasiyetle tespit edebilir. 5 in altındaki seviyeler tespit edilebilir. 8 ve üstü değerler gebelik olarak kabul edilir. Adet gecikmesi olmadan da kan testiyle gebelik saptanabilir.

 

 

Cevaplanması gereken en zor soru, bu düzeylerin ne kadar hızlı artması gerektiğidir. Ortak bir kural olan ortalama iki günde iki katına çıkmasıdır. Ancak bunların ortalamaları olduğunu unutmayın. Ayrıca, gebelik ilerledikçe, katlama süresi (katlanmanın iki katına çıkması gereken süre) de değişir. Hamilelik mümkün olduğunca erken belgelenmelidir. Bu önemlidir, zira uygun bakım ve önlemler erken bir aşamada alınabilir. En duyarlı, doğru ve güvenilir gebelik testi, kanda gebelik testidir. Hcg değeri hamileliğin sinyaliniz verir . Beta HCG düzeyleri gestasyonel yaşa göre değişir.

 

Birden fazla gebelikte düzeyler daha yüksektir; ve seviyeler beklendiği gibi iki katına çıkmazsa, bu gebeliğin sağlıksız olduğunu gösterir.Kan testlerinin en önemli avantajı, HCG nin kandaki gerçek seviyesini ölçmeleridir bu faktör, hamilelik sorunlarının oluşması durumunda, gebelik sorunlarının yönetiminde çok yardımcı olabilir. HCG testinin bir dezavantajı, pozitif bir HCG nin vücutta bir gebelik olduğu anlamına gelmesidir; bu gebeliğin tübal veya ektopik olabileceği hakkında bilgi vermez.Çok erken hamilelik döneminde, HCG seviyeleri gebeliğin izlenmesinin tek yoludur. HCG seviyeleri, olması gerektiği kadar hızla artmaz, gebelikte bir sorun olduğu anlamına gelebilir.

 

Bir beta HCG testi, vücuttaki insan koryonik gonadotropin hormonunu (HCG) izleyen bir kan testidir.İnsan koryonik gonadotropin hamilelik sırasında üretilen bir hormondur. Erken gebelik sırasında, vücuttaki HCG seviyeleri her iki ila üç günde ikiye katlanarak artmaya başlar.Sonuç olarak, bir beta HCG testi doğurganlık tedavisini takiben vücudun tepkisini izlemek için erken bir yoldur. Gebelik testiniz pozitif sonuç verdiğinde mutlaka teyidi için hekime görünün. Çünkü tek bir değer gebeliğin saptanması için yeteli değilidr. Düzenli aralıklarla hcg nin izlenmesi gebelik ve seyri hakkın da bilgi verecektir.

 

Aşağıdaki teste bakarak hamilemisiniz değilmisiniz anlayabileceksiniz. Burada yer alan değerlerden bir şey anlamayanlar bizlere bu konunun altından yorum atabilirler. Testinizin sonucunda ne yazıyor ise lütfen bize bildirin ona göre sizlerin kaç haftalık hamile olup olmadığına hamilemisiniz onada bakalım.

Sevgili takipçilerimiz Beta Hcg ile ilgili bir çok makalemiz var. Şu an incelediğiniz makale ile ilgili yorumlarınızı ve önerilerinizi , sorularınızı paylaşabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede dönüş olucaktır. Dileyen her kadının anne olması dileği ile.

 

blank
blank

8.334 thoughts on “Beta HCG testi sonucuna göre kaç haftalık hamileyim

 • blank
  Ağustos 27, 2020 tarihinde, saat 1:06 am
  Permalink

  Sorunu cevaplamıştık hayatım evet hamilesin 🙂

 • blank
  Ağustos 27, 2020 tarihinde, saat 1:06 am
  Permalink

  Selamlar Sevda,

  Hayırlı olsun hayatım bu baktığın beta hcg sonucuna göre yüzde yüz hamileliğiniz var. 2 şer gün ara ile bu testi bir hafta yenileyin lütfen her iki gün arada önceki değerin iki katı olmalı aynı saatte ve aynı yerde yaptırmaya özen gösterin iki gün sonraki betahcg testi sonucunuzun ortalama 400 ve üstü olması gerekiyor bilginiz olsun. Sevgiler.

 • blank
  Ağustos 26, 2020 tarihinde, saat 3:41 pm
  Permalink

  Ben dün kan verdim beta HCG 211,6 sizce durum nedir

 • blank
  Ağustos 26, 2020 tarihinde, saat 3:39 pm
  Permalink

  Ben dün kan verdim 211,6 çıktı sizce hamilemiyim

 • blank
  Mayıs 15, 2020 tarihinde, saat 6:03 pm
  Permalink

  Merhabalar beynim son adet tarihim 7 nisan ama düzensiz bir döngüm var 45 bir öncekinde Şubat 11 de olmuştum mayıs 12 sinde kan testi yaptırdım 24.9 beta hcg sonucum çıktı doktor net bişey söylemedi şuan kaç haftalık hamileyim acaba teşekkürler.

 • blank
  Mayıs 3, 2020 tarihinde, saat 2:12 pm
  Permalink

  30 nisanda adetim 4 gün gecikti beta hcg 46.18 çıktı hamilemiyim kaç haftalık hamileyim ?

 • blank
  Nisan 10, 2020 tarihinde, saat 2:23 am
  Permalink

  Sorunuzu daha önceden cevapandırmıştım.

 • blank
  Nisan 6, 2020 tarihinde, saat 5:23 pm
  Permalink

  Merhaba 4 Nisan da test yaptırdım 18.8 çıktı doktor hamilesin de diyemem değilsin de diyemem dedi adet düzensizliğim var normalde 15 şubatta gördüm en son ama düzensiz olduğumdan doktor biraz daha bekleyelim dedi sizce hamile miyim

 • blank
  Nisan 6, 2020 tarihinde, saat 5:20 pm
  Permalink

  Merhaba 4 Nisan da test yaptırdım 18.8 çıktı doktor hamilesin de diyemem değilsin de diyemem dedi adet düzensizliğim var normalde 15 şubatta gördüm en son ama düzensiz olduğumdan doktor biraz daha bekleyelim dedi sizce hamile miyim

 • blank
  Temmuz 6, 2018 tarihinde, saat 10:59 am
  Permalink

  Merhaba, hcg değeriniz gebelik lehine değil yani hamile değilsiniz. Adetinizde gecikme yaşarsanız hcg testini tekrar yapın.

 • blank
  Temmuz 6, 2018 tarihinde, saat 4:30 am
  Permalink

  Merabalar adetime 11 gun kala test yaptirdim 1.27 cikti suan adetime 2 gun var ve ben mide bulantisi aserme kasikta sertlik gohuslerde acima gibi seyler yasiorum sizce hamilemiyim

 • blank
  Mayıs 14, 2018 tarihinde, saat 7:03 am
  Permalink

  Gebelik haftası son adet tarihi baz alınarak yapılır siz tarihinizle ilgili bilgi vermemişsiniz. Ayrıca tek değerle gebelik teşhisi yapılmaz hekim kontrolünde olun..

 • blank
  Mayıs 11, 2018 tarihinde, saat 1:01 pm
  Permalink

  Ben 4 gun once kan testi yaptirdim beta hcg 2.5 cikti hemsire yengem gebelik olabilir diye bidaha yaptir dedi bugun 5 hun tekrar test yaptim ve sonuc 17 cikti yani hamileyim galiba ama kac haftalik hamile yim bilmiyorum bana yardimci olurmusunuz

 • blank
  Mayıs 4, 2018 tarihinde, saat 7:04 am
  Permalink

  Merhaba, şüphenizi endişenizi gidermek adına başka bir hekime daha görünün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.