Tüp bebekte gebelik testi (hamilelik) testi ne zaman yapılır?

kadınlar kulübü – Tüp bebekte hamilelik gebelik testi ne zaman yapılır ?

Merhaba tüp bebek transferimin 6.cı günündeyim gebelik testi yaptım tek çizgi çıktı sizce erkenmi yaptım ?Birde eğer dış gebelik felansa bu nasıl ve ne zaman anlaşılır? Teşekkürler kolay gelsin.

Tüp bebek tedavisinin son aşaması yapılan tedavinin sonucunun değerlendirilmesidir. Embriyo transferinden yaklaşık 12 gün sonra yapılacak gebelik testi, tedavinin sonucunu gösterecektir. Tüp bebek tedavisinde çiftler için en zor ve yavaş geçen süre bu 12 günlük süreçtir, en heyecanlı anlar ise gebelik testinin sonucunun beklendiği dakikalardır. Tüp bebek tedavisinde son aşama embriyonun rahim içerisine transferidir, bundan sonra zamanı gelince gebelik testinin yapılması ile tedavinin sonucu gözlenir. Tüp bebek tedavisinde aileler için en heyecanlı bekleyişin olduğu dönemdir bu dönem. Uzun süren yumurta geliştirme ve ilaç tedavileri, sonrasında yumurta toplama ve transfer işlemlerinin hepsinin sonucu bu test ile belli olacaktır.

tüp bebek kadınlar kulübü
tüp bebek kadınlar kulübü

Tüp bebekte gebelik testi (hamilelik) testi ne zaman yapılır?

Klasik tüp bebek tedavisi (IVF) veya ICSI (mikroenjeksiyon) gibi hangi yöntemle yapılırsa yapılsın tüp bebek tedavisinde embriyonun rahim içerisine transfer edilmesinden 12 gün sonra gebelik testi yapılır. Rahim içerisine yerleştirilen embriyoya ait hücrelerin B-HCG hormonu salgılaması ve bu hormonun anne kanına geçmesi için yaklaşık 10-12 gün süre geçmesi gerekir. 12 günden önce uygulanan testlerde çıkan sonuç güvenilir ve net bilgi vermeyeceği için erken test yapmanın bir faydası yoktur.

B-HCG değeri kaç olmalıdır?

Beta-HCG değeri hamile olmayan bayanlarda (ve tüp bebeğin tutmaması halinde) sıfır veya sıfıra çok yakın (0.1 – 0.001 gibi) olur. Hamilelik varlığında değer genellikle 10’un üzerinde hatta 50, 100 veya daha yüksek değerlerdedir. Ancak bu yüksek değerler her zaman hamileliğin kesin sağlıklı olduğu anlamına gelmez, değerde yükselme oluyor mu takip edilmelidir ve zamanı gelince ultrason ile gebelik kontrol edilmelidir. Unutulmamalıdır ki dış gebelik, boş gebelik, düşük gibi sağlıksız gebelik durumlarında da HCG değeri yüksek çıkar, hatta takiplerde yükselmeye devam edebilir. Bu nedenle kesin sonuç ultrason yapılana kadar netleşmez.  BETA HCG DEĞERİ KAÇ OLUNCA HAMİLELİK ANLAŞILIR

Tüp Bebekte İdrar testi mi, kanda gebelik testi mi?

Şartların imkan vermesi halinde mutlaka kanda gebelik testi yapılması önerilir. Kanda gebelik testinde ölçülen BETA-HCG hormonu değeri hamilelik varlığı hakkında en net bilgiyi verir. İdrar testlerin güvenilirliği bu kadar yüksek değildir ancak imkan olmayan durumlarda uygulanabilir

Tüp bebekte gebelik testi yapılmadan önce kanama olursa?

Bu durumda test yine normal zamanı gelince yani transfer tarihinden 12 gün sonra yapılmalıdır. Kanama olması mutlaka gebelik olmadığı veya sağlıksız gebelik olduğu anlamına gelmez. Kanama olduğu halde normal bir gebelik tespit edilebilir ve hamilelik normal şekilde devam edebilir.

Gebelik testi yapıldıktan sonra kanama olursa?

Gebelik testinde gebelik saptanmışsa yani HCG değeri yüksekse (pozitifse) kanama olması düşük olma olasılığını gösterir ancak kesin düşük olacağı anlamına gelmez. Kanama olması durumunda hemen doktorunuza başvurmalısınız. B-HCG değerleri takibe alınacaktır ve ultrasonografik inceleme yapılacaktır. Takip sonrasında normal sağlıklı bir gebelik var mı, varsa düşükle mi sonuçlanıyor anlaşılacaktır. Kanama sadece normal rahim içi gebeliklerde değil, dış gebelik durumunda da olabilir.

Ultrason gebelik testinden ne kadar sonra yapılır?

Gebelik testinde gebelik saptandığında henüz ultrasonda görülemeyecek kadar küçüktür. Gebelik testinden 10-14 gün sonra (transferden 3 hafta sonra) yapılacak ultrasonda gebelik kesesi ve tekiz, ikiz, üçüz olduğu görülebilir. Eğer sağlıksız bir gebelikse, dış gebelikse yine ultrason kontrolünde durum netleşecektir.

Gebelik testi nerede yaptırılmalıdır?

Hamilelik testlerini doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda tüp bebek tedavisi gördüğünüz merkezde veya her hangi bir hastanede yaptırabilirsiniz. Kanda gebelik testi hemen hemen her hastanede yapılabilen bir tahlildir.Test sonucunu asla kendi kendinize yorumlamaya çalışmadan mutlaka tüp bebek doktorunuza bildirmelisiniz.

blank

2 thoughts on “Tüp bebekte gebelik testi (hamilelik) testi ne zaman yapılır?

 • blank
  Haziran 16, 2020 tarihinde, saat 7:37 pm
  Permalink

  Merhaba uygun tedavi yöntemleriyle tabiki gebe kalmanız mümkün..

 • blank
  Haziran 16, 2020 tarihinde, saat 7:35 pm
  Permalink

  Mrb 1yılık evliyim ben bi düşük yaptıp bide dışgebelik geçirdim hocam ben 3ay tam Diane kulandım ardından klomen verdi doktorum polikstik över olduğunu ve 25cm kist var dedi bebeğinin olma olsalığı varmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.